بتاکالا
بتاکالا

چطور یک باشگاه ورزشی بزنیم؟

مرحله به مرحله تا افتتاح یک باشگاه ورزشی

افتتاح باشگاه ورزشی موضوعی است که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد. آیا به ورزش علاقمند هستید؟ تمام عمرتان را ورزش کردید و الان تصمیم گرفته اید که یک باشگاه بوکس، تکنواندو یا تناسب اندام راه بیندازید؟ اگر جوابتان به این سوال ها مثبت است بهتر است قبل از هر کاری درباره ی کارهایی که باید انجام بدهید و چیزهایی که لازم است بدانید اطلاعات جامع و کافی داشته باشید.

در ابتدا از خود بپرسید:

چرا می خواهید سالن ورزشی باز کنید؟

قبل از هر کاری باید بدانید که چرا می خواهید سالن ورزشی افتتاح کنید تا تمرکز بهتری پیدا کرده، اهدافتان برایتان روشن تر شوند و بدین ترتیب بتوانید در این کار موفق شوید.دلایل خود را روی کاغد بنویسید و با خود هر چند وقت یکبار تکرار کنید تا از اهدافتان دور نشوید.

تحقیقات بازار از مهم ترین قدم ها برای افتتاح باشگاه ورزشی

پس از مشخص شدن اهداف می بایست درباره منطقه ای که در آن قصد افتتاح سالن ورزشی دارید تحقیقات لازم را به عمل بیاورید تا مطمئن شوید سالن مشابهی در آن منطقه وجود نداشته باشد.

با صاحبان مراکز ورزشی صحبت کنید تا دریابید که چه کاری برای راه اندازی، پیشرفت و توسعه ی کارشان انجام داده اند.یادگیری از افرادی که در زمینه مورد نظرتان پیشرفت کرده و موفق شده اند شاید هزینه بر باشد اما در طولانی مدت در صرفه جویی وقت و انرزیتان بسیار مؤثر است.

در قدم بعدی باید به فکر مدارک و اعتبارنامه هایی باشید که نشان دهد شما در کارتان حرفه ای هستید؛ زیرا وظیفه شما در قبال مشتری علاوه بر زیبایی اندام حفظ سلامتی و دوری از آسیب دیدگی های احتمالی است.

اگر حکم قهرمانی یا لیسانس تربیت بدنی دارید راه شما برای گرفتن کارت مربیگری بسیار هموار است وگرنه باید برای به دست آوردن ان زمان و پول نسبتا زیادی صرف کنید. مدرک های شخصی متعددی در زمینه های مختلف ورزشی وجود دارد که میتوانید کسب کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید مانند آمادگی جسمانی (یوگا، پیلاتس یا ایروبیک).

شاخه ی ورزشی تان را انتخاب کنید

قدم بعدی انتخاب شاخه ی ورزشی ای است که میخواهید در آن فعالیت کنید:

  • مرکز تناسب اندام تخصصی: این شاخه معمولا روی کلاس ها و فعالیت های مخصوص تناسب اندام تمرکز دارد، برخی از این کلاس ها عبارتند از: ایروبیک، پیلاتس، یوگا و..
  • سالن های ورزشی سنتی: این سالن ها اغلب گزینه های تمرینی متنوعی را در یک مکان ارائه میدهند. آنها ممکن است امکانات اضافه ای از جمله ماساژ، سونا، برنزه کردن، اتاق بخار و.. را در اختیار مشتریان قرار دهند که این امکانات اغلب هزینه جداگانه دارند.
  • مراکز تناسب اندام و سلامت پزشکی: این مراکز تناسب اندام غالبا خدمات درمانی و پزشکی برای بهبود و جلوگیری از مشکلات بهداشتی مشتریان ارائه میدهند که معمولا با مطب یا بیمارستانی که برنامه ورزشی ارائه میدهد همراه اند. این مراکز غالباً دارای کارمندان حرفه ای هستند که در زمینه مدیریت ، پیگیری و سنجش میزان پیشرفت مشتری تخصص دارند.
  • ورزش های تخصصی: بسیاری از افراد تمایل دارند یک ورزش خاص را به طور حرفه ای یاد بگیرند. بهتر است در باشگاه ورزشی خود کلاس های آموزشی مربوط به یک یا چند رشته ورزشی نیز داشته باشید و جلسات مختلفی در طول هفته را به آن اختصاص دهید. از جمله این ورزش های تخصصی می توان به ورزش های رزمی، فوتبال، والیبال، بسکتبال، یوگا، پیلاتس، زومبا و … اشاره کرد.

گرفتن مجوز قدم بعدی از افتتاح باشگاه ورزشی

پس از انتخاب و اجاره محل باشگاه باید درخواست کتبی خود را به اداره ورزش و جوانان شهرستان مربوطه ارائه دهید، سپس نوبت بازرسی کارشناسان خواهد بود. تاییدیه نظریه ترافیکی اماکن عمومی و مجوز استحکام بنا هم لازم است تا مجوز برایتان صادر شود.

تجهیز سالن

ابتدا باید سالن را از نظر امکانات مدیریتی و مکانی آماده کنید و بعد به سراغ تجهیز ورزشی سالن بروید. ممکن است تنوع بالای وسایل ورزشی و قیمت ها برایتان گیج کننده باشد، شما بهتر است به دنبال فراهم کردن وسایل با کمترین هزینه و با ماندگاری بالا و کیفیت خوب و خدمات پس از فروش عالی باشید. هرچه تجهیزات تخصصی ای که در باشگاه ورزشی خود استفاده می کنید بیشتر باشد مطمئنا مشتریان بیشتری به سالن شما مراجعه خواهند کرد. این دستگاه ها معمولا فرصت عضله سازی خوبی را برای قسمت های مختلف بدن از جمله عضله سازی پاها، قفسه سینه، سرشانه و … ایجاد می کنند و افراد زیادی تمایل دارند با استفاده از این دستگاه ها تمرینات قدرتی و تخصصی داشته باشند.

استخدام مربیان و افراد متخصص در زمینه های ورزشی مختلف

قبل از استخدام حتما ارزیابی های لازم را انجام دهید زیرا شما مسئول اعتبار مدرک کارمندانتان هستید. شما می توانید قبل از بستن قرارداد آنها را به صورت موقت برای چند کلاس آموزشی استخدام کنید.

بهتر است از افراد خوش رو با روابط عمومی خوب به عنوان منشی و کسی که برای اولین بار با مراجعه کنندگان ارتباط برقرار می کند استفاده کنید. هرچه برخورد محترمانه تر و صمیمی تری با مشتریان خود داشته باشید تاثیرات آن را در جذب مشتری بیشتر نیز خواهید دید. توصیه می شود برای افرادی که از خدمات باشگاه ورزشی شما استفاده می کنند یک کارت ویژه صادر کنید و از این طریق اعتبار ویژه ای به باشگاه ورزشی خود ببخشید.

افتتاح باشگاه ورزشی

یک ایده هوشمندانه

شما می توانید با اندکی هزینه و البته گرفتن مجوز از وزارت بهداشت، فضای کوچکی از سالن خود را، با دکوری جذاب به یک کافی شاپ تبدیل کنید. این بوفه کوچک و کم هزینه، کم کم به محلی برای گذراندن وقت و رفع خستگی ورزشکاران تبدیل می شود و این به معنای وجود یک فرصت مناسب، برای فروش اقلام رژیمی و مکمل های غذایی پیشنهادی مربیان به ورزشکاران و عرقیجات گیاهی چربی سوز یا پروتئین های مکمل است.

تبلیغات یکی دیگر از مراحل افتتاح باشگاه ورزشی

واضح است که شما برای توسعه کسب و کارتان به شیوه های مختلف تبلیغات مانند بنر، تراکت ها که شیوه های ابتدایی ای هستند احتیاج پیدا می کنید. تبلیغات اینترنتی و در فضای مجازی و یا درج آگهی در روزنامه های پر خواننده یکی از بهترین شیوه های تبلیغات است که با ملاحظات زیست محیطی نیز مطابقت بیشتری دارند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter