بتاکالا
بتاکالا

حتما تا به حال براتون اتفاق افتاده که هنگام استفاده از تلفن همراه‌، گوشی‌تون به خودی خود هنگ کرده باشه، یا بدون دلیلی مشخص و بطور ناگهانی گوشی‌تون خاموش شده باشه؟ یا حتی ممکنه با مشکل کند شدن پردازنده دستگاه‌تان مواجه شده باشید؟ برای حل این مشکلات و اختلالات چه اقداماتی باید انجام داد؟ قطعا یکی از پیشنهادات فلش کردن گوشی است، اما آیا فلش کردن به گوشی آسیب می‌زند؟
آیا فلش کردن به گوشی آسیب می‌زند؟

اما آیا فلش کردن به گوشی آسیب می‌زند؟

شایعات زیادی مبنی بر مضرات فلش کردن وجود دارد. اما آیا این شایعات درست‌اند و آیا فلش کردن به گوشی آسیب می‌زند؟ باید این نوید را بدهیم که فلش کردن یا نصب رام هیچگونه ضرری به دستگاه‌تان نمی‌رساند و در مواردی حتی تلفن همراه‌تان را از نو احیا می‌کند. باید بدانید که تمام فعالیت‌هایی که دستگاه تلفن همراه‌تان انجام می‌دهد و همچنین مدیریت سخت افزارها، بر عهده نرم افزارها است پس سلامت و عملکرد درست و مناسب نرم‌افزارها واجب و ضروری است.
لذا در صورت بروز هرگونه ایرادی در نرم‌افزار، عملکرد دستگاه دچار ضعف و اختلال می‌شود، برخی از ایرادات تنها با ریست نمودن رفع می‎شوند اما برخی دیگر از اختلالات ممکن است جدی‌تر باشند و موجب مشکلاتی در عملکرد سیستم‌عامل شوند، در اینصورت تنها با نصب دوباره‌ی سیستم‌عامل مشکلات مرتفع خواهند شد. در نتیجه فلش‌کردن نه تنها برای دستگاه شما مضر نیست بلکه مفید و ضروریست و باعث سرعت در عملکرد گوشی، ارتقاء سیستم‌عامل فعلی، کاهش مصرف باتری، از بین رفتن و حذف فایل‌های مخرب و…می‌شود .

هنگام فلش کردن چه اتفاقی برای گوشی رخ می‌دهد؟

زمانیکه برای فلش کردن یک گوشی اقدام می‌کنید، در حقیقت یک نسخه از سیستم‌عامل دستگاه‌تان را به سلیقه‌ی خودتان برروی گوشی یا تبلت خود نصب می‌کنید. اما این نسخه‌ها می‌بایست هم با سیستم نرم‌افزاری مانند بوت لودر و همچنین با بخش‌های سخت افزاری مثل سی‌پی‌یو CPU همخوانی داشته باشد و اینطور نیست که شما بتوانید هر رامی برای هر گوشی را، روی دستگاه‌تان نصب نمایید. به همین علت تطابق با سریال ساخت و شماره فنی گوشی‌تان ضروری است و برای هر دستگاه موبایلی پیداکردن شماره ساخت یا شماره فنی یک راه ساده دارد. این کار را از طریق منوی تنظیمات، در بخش درباره‌ی دستگاه و در قسمت شماره‌ی مدل یا شماره‌ی فنی می‌توان انجام داد و اگر در حالتی مثل روی لوگوماندن گوشی روش‌هایی مانند منوهای ریکاوری یا دانلود می‌توانید برای مشاهده آن اقدام نمایید که هر کدام روشی مخصوص به خود را دارند.
البته بعضی از گوشی‌ها و یا سیستم‌عامل‌ها سیاستی را دنبال می‌کنند که حتی با انجام فلشی ساده هم گوشی را از سیستم گارانتی خارج می‌کنند و هم هر گونه عملیات و اتفاقی را برعهده خودتان می‌گذارند و در صورت بروز مشکلی امکان دارد از شما هزینه‌های هنگفتی دریافت نمایند.
باید به این نکته هم توجه نمود که در برخی از گوشی‌ها به دلایلی چون قفل اپراتوری و یا قفل‌های امنیتی گوشی‌ها مانند iCloud،RP code ، Samsung account و یا بسیاری از سیستم‌های امنیتی، پس از عملیات فلش کردن، با مشکلاتی مثل روی لوگو ماندن و یا عدم دسترسی به گوشی، اتفاق می‌افتد که این امر در برخی موارد دردسرهایی بسیار بزرگ و یا شاید غیرقابل جبران برای شما به بار می‌آورد. بنابراین قبل از انجام هر عملیاتی حتی ساده، درمورد آن تحقیق نمایید.

آیا محدودیت تکرار در فلش کردن وجود دارد؟

در فلش‌کردن هیچگونه محدودیت تکراری وجود ندارد و شما می‌توانید هر چند مرتبه‌ای که لازم است تلفن همراه و یا تبلت‌تان را فلش نمایید. اما قبل از فلش کردن به نکات زیر باید توجه کنید :
• درایوهای نرم افزاری باید هماهنگ با گوشی باشد، اگر درایوها به‌درستی نصب نشوند، تلفن همراه شما فلش نشده یا در حالتی بدتر بریک خواهد شد.
• رام دانلود شده با تلفن همراهتان باید هماهنگ باشد، در بعضی موارد رام نسخه‌ی تک سیم با دو سیم کارت تفاوت دارد و همچنین گاهی سخت‌افزار آن نیز با دیگر نسخه‌ها متفاوت می‌باشد. بنابراین در زمان فلش کردن به این نکته‌ی مهم باید توجه نمایید.
• هنگامی‌که گوشی‌تان در حال فلش شدن است، حتی‌الامکان از باز کردن برنامه‌ی جدید خودداری نمایید تا سیستم بصورتی کامل، پروسه‌ی نصب رام را به پایان برساند، گاهی‌اوقات دیده می‌شود که برنامه باز شده هنگ کرده، بنابراین در روند کار نصب سیستم‌عامل اختلال ایجاد می‌شود.

معایب فلش کردن

از جمله معایب فلش کردن، به موارد زیر می‌توان اشاره نمود.
• امکان دان گرید، در بعضی از برندهای تلفن همراه وجود ندارد. به بیانی ساده‌تر، شما قادر نیستید نسخه‌ای پایین‌تر از سیستم‌عامل فعلی دستگاه‌تان را نصب نمایید که این کار موجب خاموش شدن تلفن همراه می‌شود.
• کلیه‌ی اطلاعات شخصی و اپلیکیشن‌های شما حذف خواهد شد و امکان بازگردانی مجدد وجود نخواهد داشت.
مزایای فلش کردن برای گوشی همراه
از مزایایی که برای فلش کردن گوشی موبایل می‌توان نام برد:
• از بین رفتن و حذف ویروس‌های گوشی
• رفع خطاها و اشکالات موجود در سیستم‌عامل
• در بسیاری از موارد مصرف باتری بخاطر سبکی نرم افزاری کاهش می‌یابد.
• افزایش سرعت عملکرد گوشی
• ارتقای نسخه‌ی سیستم‌عامل
• تخلیه‌ی حافظه
• از لحاظ نرم‌افزاری، گوشی مثل روز اول خریدتان خواهد شد.
نحوه‌ی رایگان فلش کردن موبایل

فلش کردن گوشی

اما آیا فلش کردن به گوشی آسیب می‌زند؟ – نحوه‌ی رایگان فلش کردن موبایل

در مرحله نخست که مهم‌ترین مرحله در فلش کردن یک گوشی است باید از داده‌های تلفن همراه‌تان در رایانه نسخه‌ی پشتیبان تهیه نمایید. مرحله‌ی بعدی بازکردن قفل بوتلودر و یا روت نمودن گوشی است. سپس ROM سفارشی خود را دانلود نمایید و گوشی را در حالت بازیابی، راه‌اندازی (بوت) کنید. و در آخر هم ROM را در گوشی همراه‌تان فلش کنید.
از بهترین نرم افزارهای فلش اندروید برای کامپیوتر شخصی که به دلایلی مختلف می‌توان جهت فلش کردن گوشی همراه از آن‌ استفاده نمود، می‌توان موارد زیر را نام برد.
• iMyFone Fixppo برای اندروید
• fone تعمیر (اندروید)
• Tenorshare ReiBoot برای اندروید
ابزارSP Flash ، یک نرم‌افزار رایگان است که جهت فلش کردن رام‌های سفارشی یا فریمور در تلفن‌های MTK اندروید استفاده می‌شود. در ضمن اینکه استفاده از SP Flash بسیار آسان است، ابزاری بسیار موفق نیز است.

کلام آخر

بطور کلی فلش کردن هیچ آسیبی به دستگاه‌تان وارد نمی‌کند و در صورت نیاز می‌توانید خیلی راحت با نصب رام جدید، از شر تمام ایرادات نرم‌افزاری خلاص شوید. اما باید این کار را به شکلی درست و بادقت انجام دهید و درصورت بروز هر خطا در روند نصب رام، دستگاه با مشکلات جدی‌تری مواجه خواهد شد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter