بتاکالا
بتاکالا

۱۶ بازی و سرگرمی در روزهای قرنطینه خانگی کروناویروس

کروناویروس

ورود کروناویروس و قرنطینه خانگی برای ما ایرانی های اهل رفت و آمد و سفر می تواند بسیار خسته کننده باشد. بخصوص که با روزهای اول فصل بهار که می توانست اوج سفر و تفریح برایمان باشد همزمان شده است.
سازگاری با شرایط پیش آمده و بوجود آوردن سرگرمی، بازی و روحیه شاد برای اعضای خانواده بهترین کاری است که این روزها باید انجام داد. انسانهای موفق فردا، همین کودکان شاد امروز هستند که در خانه ای آرام و گرم و در میان اسباب بازی ها و بازیهای شاد و خلاقانه با والدین خود روزهای خوبی را می گذرانند.

بهتر است بدانید در همین روزهای قرنطینه کروناویروس با برنامه ریزی صحیح و ایجاد فضای شاد می توانیم، برای فرزندانمان در هر سن و سالی آینده ای روشن می سازیم. در این مقاله به ۱۶ بازی و ایده سرگرمی می پردازیم تا هر خانواده ای با توجه به سن فرزندان خود بتواند بازی متناسب را انتخاب کند.

بازی و سرگرمی های مناسب کودکان

اوریگامی

 • اوریگامی جادوی کاغذ

اوریگامی یا همان معجزه کاغذ خلاقیت کودکان را در روزهای قرنطینه کروناویروس شکوفا می کند. همه ما از دوران کودکی با چند اوریگامی ساده  و خلاقانه آشنا هستیم. ساختن یک قایق با کاغذ برای همه بسیار جذاب است و بهتر از آن به آب انداختن قایق دست ساز خودمان است. ساخت فالگیر کاغذی و ساعت ها بازی و خنده هم می تواند ایده ای بسیار خوب باشد. بعد از ساخت اوریگامی های ساده می توان با جستجو در گوگل به راحتی الگوی اوریگامی های پیچیده تر را یاد گرفت و اوقات خوشی را به خود و کودکانمان هدیه دهیم.

بازی فکری

 • بازی های فکری

یکی از سرگرمی هایی که اتفاقا برای بزرگترها هم بسیار جذاب بوده، انجام بازی های فکری است. همه بچه ها در خانه حداقل یک بازی فکری دارند که همیشه تنها بازی کرده اند. چه خوب است تا این بار و در این فرصت قرنطینه خانگی کروناویروس با کودکانمان بنشینیم و چند ساعتی بازی کنیم تا هم کودکان از بازی با والدین خود لذت ببرند و هم خودمان سرگرم می شویم.

نقشه گنج گمشده

 • نقشه گنج گمشده

بازی پیداکردن نقشه گنج می تواند یکی از بهترین بازی ها در روزهای قرنطینه کروناویروس باشد. چند وسیله را در جاهای مختلف خانه پنهان کنید و بعد روی کاغذی نقشه رسیدن به گنج را بکشید و سرنخ هایی برای پیداکردن گنج درست کنید. این بازی هم برای روحیه و شاد شدن بچه ها و هم برای بالابردن دقت شان عالی است.

تئاتر خانگی

 • تئاترخانگی بازی کنید

خلاقیت کودکانتان را در زمان قرنطینه کروناویروس افزایش دهید. همراه کودکان در کنار اعضای خانواده با هم یک سناریو نمایش طنز، مسابقه یا تئاتر عروسکی طراحی کنید و یک روز سرشار از شادی و خاطره انگیز را رقم بزنید. حتی می توانید با دوربین فیلمبرداری یا دوربین گوشی از این نمایش خلاقانه فیلمبرداری کنید و با یک ادیت ساده، این داستان خاطره انگیز را برای همیشه ثبت کنید.

بازی جمع

 • بازی جمع

پرورش کودک خلاق به کار خاصی نیاز ندارد. فقط کافی است در این روزهای قرنطینه کروناویروس کمی هوشمندانه تر عمل کنیم. کودکان از اجبار گریزان هستند اما اگر همان کار را در قالب بازی و با اسم جدید برایشان تعریف کنیم با خوشحالی انجام می دهند. مسلماً وقتی تمام روز همه اعضای خانواده در خانه باشند و کودکان که طبق معمول اسباب بازی هایشان را در همه جای خانه پهن می کنند، نامرتب بودن خانه باعث بی حوصله شدن بزرگ تر ها می شود. در این موقع با حفظ آرامش  و بازی جمع تمام خانه را به بهترین نحو  با همکاری کودکان تان مرتب کنید. در این بازی هر کس اتاق ش را بهتر مرتب کند برنده است.

خمیر بازی

 • خمیر بازی

از آنجایی که در این روزها رعایت بهداشت ضروری است. بهتر است از خمیربازی های آماده بیرون استفاده نکرد. فقط کافی است با یک فنجان آرد  و یک سوم فنجان روغن و یک سوم فنجان آب خمیر بازی خانگی مخصوص روزهای خانه نشینی استفاده کرد و بازی و سرگرمی سالم را به کودک خود هدیه دهیم.

فشن شو

 • راه اندازی فشن شوی خانگی

بچه ها عاشق پوشیدن لباس بزرگتر ها هستند. پوشیدن لباس مجلسی مامان با کفش های پاشنه دار، می تواند یک رویای واقعی برای هر دختر بچه ای باشد. فرض کنید با پهن کردن فرش قرمز و اجرای یک فشن شوی واقعی چه حس خوبی را می تواند به کودکانتان انتقال دهد. فیلمبرداری از این  فشن شوی بیادماندنی میتواند خاطره ی این روزهای قرنطینه کروناویروس را بیادماندنی تر کند.

باند موسیقی خانوادگی

 • باند موسیقی خانوادگی

شادی و حفظ روحیه در دوران قرنطینه کروناویروس بهترین راه مبارزه با افسردگی، بی حالی و بهم ریختگی اعصاب است. اگر فرزندتان ساز خاصی می نوازد و یا با هر وسیله دیگر در خانه که می توانید با آن ها صداهای ریتم دار بنوازید حتما روزی یکبار کنسرت گروه موسیقی خانگی خود را اجرا کنید.

دومینو

 • دومینو

بازی دومینو می تواند برای فرزندان و والدین یک بازی بسیار خوب در روزهای قرنطینه کروناویروس باشد. ساخت دومینو به شکل ها و مسیرهای مختلف میتواند گذر زمان را لذت بخش تر کند. ریزش و دنباله دار بودن دومینو هیجان بسیار زیادی را برای کودکان و بزرگ تر ها ایجاد می کند.

 

سرگرمی و فرصت های ناب روزهای قرنطینه خانگی کروناویروس بزرگ تر ها

شاید در تمام روزهای سال همیشه از کار زیاد و نبود وقت کافی برای استراحت، تفریح یا فعالیت های جانبی شکایت داشتیم. الان با وجود این شرایط پیش آمده و خانه نشینی اجباری بهتر است بجای گله و شکایت از بی حوصلگی و خستگی بهترین استفاده را از این زمان ببریم. شاید بعد ها به داشتن این همه وقت آزاد و هدر دادن آن غبطه بخوریم. در ادامه پیشنهاد های ما برای بهترین و شادترین روزهایی که می توانید برای خود بسازید را بخوانید.

کتاب-بخوانید

 • کتاب بخوانید

همه ما کتاب هایی داریم که مدت هاست در قفسه و کتابخانه هایمان خاک می خورند. همیشه به خاطر نداشتن فرصت کافی خواندنشان را به تعویق انداخته ایم. رمان یا آموزشی فرقی ندارد هر آنچه این روزها  حال ما را بهتر کند در اولویت قرار دارد. اما خواندن کتاب هایی که در حوزه کاری خودمان هستند و خواندنشان به رشد کسب و کار یا شخصیت تان کمک می کنند امتیاز ویژه ای دارند.

دوره-های-آنلاین

 • شرکت در دوره های آموزشی آنلاین

به خاطر اجرای طرح منع رفت و آمد و حفظ فاصله اجتماعی کروناویروس، بسیاری از شرکت ها و آموزشگاه ها تمام دوره های آموزشی خود را با قیمت بسیار مناسب به صورت آنلاین و از راه دور اجرا می کنند. شاید این فرصت برای ما تکرار نشود. هم زمان کافی و آزاد برای شرکت در کلاس داریم و هم قیمت ها بسیار کاهش یافته اند. پس برای پیشرفت و تحول خود برای دوران پساکرونا همین الان اقدام نمایید.

مشارکت-در-کارهای-خانه

 • مشارکت در کار های خانه

همه اعضای خانواده تمام طول روز را در خانه هستند. و این باعث شده است که کارهای خانه از همیشه بیشتر باشد. برای کاهش بار کارهای خانه از روی دوش مادر خانواده و تقویت حس همکاری و همبستگی یک وعده غذایی را همه اعضای خانواده با هم درست کنید. با پخت کیک خانگی با همکاری هم برای داشتن یک عصرانه دلپذیر نیز ساعات خوشی را با هم سپری کنید.

ورزش-کنید

 • ورزش کنید

از آنجایی که اکثراً آپارتمان نشین هستیم. قرنطینه خانگی میزان تحرک روزانه را بسیار کم کرده است، برای جلوگیری از افزایش وزن بهتر است روزانه حداقل بیست دقیقه ورزش کنید. پیج های اینستاگرام و ویدیو های بسیار زیادی در کانال های آپارات و یوتیوب هستند که با دنبال کردنشان به راحتی می توانیم ورزش های خانگی با حداقل تجهیرات را انجام دهیم.

پانتومیم

 • پانتومیم

یکی از بازی هایی که هم بزرگ تر ها و هم کودکان همیشه استقبال می کنند و نیازی به هیچ وسیله یا ابزاری ندارد پانتومیم است. یک شب به یاد ماندنی با بازی پانتومیم می تواند بسیار مفرح و دل انگیز باشد.

اسم-فامیل

 • اسم فامیل

از قدیمی ترین بازی هایی که از گذشته تا امروز همه دوست دارند، همین بازی ساده اسم فامیل است. فقط با داشتن قلم و کاغذ همه اعضای خانواده را شاد و خندان کنید.

هدبند

 • هدبند

این بازی ساده اما بسیار جذاب برای هر سنی مناسب است. بر روی یک تکه کاغذ اسم کلمه موردنظر را می نویسید و با چسباندن به پیشانی شخص اول بازی شروع می شود. بقیه افراد با راهنمایی و نشانه های مربوط به کلمه تلاش می کنند شخص انتخاب شده کلمه مورد نظر را حدس بزند. حدس های عجیب و جالب  شخص انتخاب شده برای رسیدن به کلمه اصلی، شور و خنده این بازی را مضاعف می کند.

در پایان به این نکته توجه داشته باشید. این روزهای قرنطینه خانگی کروناویروس هرچند خسته کننده باشند، ما باید آنها را به فرصت برای پیشرفت و شاد بودن تبدیل کنیم. هر چالش می تواند خود یک فرصت باشد برای رشد و بزرگ تر شدن. پس همین الان آینده خودتان را با این روزهای سرنوشت ساز تغییر دهید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter