بتاکالا
بتاکالا

نکات کلیدی برای انتخاب لاستیک خودرو

نکات کلیدی برای انتخاب لاستیک خودرو شامل گستردگی بسیار زیادی می شود که در ادامه به مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

پس از آنکه ابعاد لاستیک مناسب خودروتان را مشخص کردید در مرحله بعد باید بین انواع لاستیک های موجود در بازار لاستیک مناسب خود را انتخاب کنید. خرید لاستیک کار ساده ای است اما انتخاب لاستیکی که برای ماشین شما مناسب باشد چندان ساده به نظر نمی رسد. انتخاب لاستیک نامناسب می تواند عملکرد خودروی شما را پایین بیاورد و در هر شرایط آب و هوایی مقاومت کافی را نداشته باشد.

انواع لاستیک خودرو

لاستیک ها معمولا در سه نوع تولید می شوند: لاستیک هایی که برای هر چهارفصل مناسب اند، لاستیک هایی مناسب تابستان و لاستیک های مناسب زمستان. افراد اغلب به سراغ لاستیک های دسته اول می روند؛ چراکه این لاستیک ها قابل دسترس ترند و اگر بخواهید برای تابستان و زمستان لاستیک جداگانه تهیه کنید هزینه هایتان بالا می رود.

لاستیک های چهارفصل

این لاستیک ها که متنوع تر از دو گروه دیگرند برای اکثر ماشین ها در دسترس هستند. به طور کلی خصوصیات لاستیکهای چهارفصل را می توان بصورت تعادل عملکردی در زمینهای خشک, مرطوب و برفی ملایم توصیف نمود. اینگونه از لاستیک ها دارای عمق عاج متوسط بوده و طول عمر آج آن در مقایسه با لاستیک های تابستانه, که عمق عاج کمتری دارد, بیشتر می باشد.

لاستیک های تابستانی

اساس ساخت لاستیک های تابستانه افزایش عملکرد و قابلیت چنگ زنی لاستیک در سرعتهای بالا می باشد. اینگونه از لاستیکها در مقایسه با لاستیک های چهارفصل عمق عاج کمتری را دارا می باشند که این امر باعث قابلیت چنگ زنی بالای این لاستیکها در مقایسه با لاستیک های چهارفصل می شود.

لاستیک های زمستانی

تایرهای زمستانی در دماهای پایین و سرد زمستانی نسبت به تایرهای تابستانه و ۴ فصل نرم‌تر هستند. نرم‌تر بودن لاستیک، چنگ‌زنی بیشتر آن و در نتیجه افزایش اصطکاک را در پی دارد. بین تایرهای زمستانی و سایر تایرها تفاوت هایی وجود دارد که یکی از این تفاوت ها فاصله ی بین آج های این دو تایر است . فاصله ی بین آج ها در تایرهای زمستانی زیاد است که این فاصله سبب می شود تایرها راحت تر از میان برف ها عبور کنند.

حال که با انواع تایر آشنا شدید نکاتی در رابطه با لاستیک خودرو وجود دارد که بهتر از قبل از خرید با آن آشنا شوید.

تاریخ تولید از نکات کلیدی برای انتخاب لاستیک خودرو 

تاریخ تولید لاستیک به صورت یک عدد چهار رقمی به شمسی یا میلادی در کنار لاستیک نوشته شده است. اغلب لاستیک ها تا ۴ سال پس از تاریخ تولید قابل استفاده هستند. اگر تاریخ مصرف لاستیک بگذرد ، خطرات زیادی را به دنبال دارد زیرا ممکن است لاستیک به صورت ناگهانی بترکد و باعث تصادف شده و یا حتی مرگ آورباشد. رای مثال اگر بر روی بدنه یک لاستیک عدد ۳۱۱۱ حک شده باشد نشان دهنده این است که تایر در سی و یکمین هفته سال ۲۰۱۱ تولید شده است. دو عدد سمت چپ نشان دهنده هفته و دو عدد سمت راست نشان دهنده سال ساخت تایر هستند. پس درهنگام انتخاب حتماً به کد چهار رقمی توجه کنید.

چسبندگی:

چسبندگی یا میزان متوقف کردن خودرو در جاده های خیس توان لاستیک را در نگه داشتن خودرو در شرایط بارانی و جاده لغزنده نشان می دهد. میزان چسبندگی از بیشترین تا کمترین، به ترتیب با حروف AA، A،B وC تعریف می شود. A نشانگر ضریب اصطکاک قوی و C نشانگر ضریب اصطکاک ضعیف است.

حداکثر فشار باد:

حداکثر فشار مجاز برای لاستیک ها ۳۲، ۴۴ و یا ۵۰ psi است که بر روی دیوار کناری لاستیک حک شده است. هنگام سفر لازم است فشار لاستیک ها را نسبت به فشار توصیه شده به مقدار ۴psi کاهش دهید زیرا لاستیک ها در بزرگراه ها گرم می شود و فشار درون آن بالا می رود. فشار کم باد داخل لاستیک، موجب بالا رفتن حرارت آن می شود.

نکات کلیدی برای انتخاب لاستیک خودرو

آج لاستیک:

توجه به آج لاستیک از جمله نکات کلیدی است که باید هنگام خرید به آن توجه کنید. آج ها در چهارنوع جهت دار ، متقارن ، نامتقارن و جهت دار / نامتقارن موجودند.

آج جهت دار:

منظور از جهت‌دار این است که تایر در یک جهت می‌چرخد و به طور معمول فلشی روی دیواره خود دارد که جهت چرخش را نشان می دهد. این نوع آج ها بهتر از سایرین آب را از سطح تایر رد می کنند.

آج متقارن:

در لاستیک هایی که آج متقارن دارند یک الگوی ثابت در سراسر لاستیک تکرار می شود. از این لاستیک ها بیشتر برای ماشین های سواری غیرلوکس استفاده می شود و عمر طولانی تری دارند.

آج نامتقارن:

لاستیک های نامتقارن بیشتر برای ماشین های اسپرت کاربرد دارند که بر روی آن ها طرح های مختلفی برای حداکثر چنگ زنی در جاده های مرطوب و خشک نقش بسته شده است.

آج جهت‌دار/ نامتقارن:

آج تایر جهت دار/ نامتقارن بهترین حالت آج است. این مدل از الگوی آج V شکل جهت تخلیه بهتر آب (آب پیمایش) و برای چسبندگی در هوای خشک از آج نامتقارن برخوردار است. در مورد الگوهای چرخش باید همان قوانین لاستیک جهت دار را رعایت کنید.

سرعت مجاز از نکات کلیدی برای انتخاب لاستیک خودرو 

حداکثر سرعتی که لاستیک می تواند به مدت ۱۰ دقیقه تحمل کند سرعت مجاز نام دارد که این شاخص با یکی از حروف لاتین A تا Z نشان داده می شود. روی جداره لاستیک خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده که نشان دهنده این است که هنگامی که لاستیک دارای فشار باد و بارگذاری مناسب است می تواند ۳۲۰ کیلومتر سرعت در ساعت راتحمل کند.

اگر بر روی لاستیکی حداکثر سرعت اعمال شود، اما دارای تنظیم فشار باد نباشد و یا اضافه بار روی آن اعمال شود، آسیب می بیند و یا می ترکد.

بسیاری از افراد برای خرید لاستیک محصولات دست دوم را ترجیح می دهند که در این صورت باید آن را به طور کامل مورد بررسی قرار دهند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter